Producenci
Promocje
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
2 550,00 zł 2 250,00 zł
szt.
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 8
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 8
2 150,00 zł 1 850,00 zł
szt.
Lampa TMA D8-S
Lampa TMA D8-S
2 220,00 zł 1 850,00 zł
szt.
Lampa TMA D8
Lampa TMA D8
1 526,00 zł 1 275,00 zł
szt.
Lampa TMA TM0
Lampa TMA TM0
7 631,00 zł 6 280,00 zł
szt.
Filtr Cintropur NW 650
Filtr Cintropur NW 650
1 820,00 zł 1 485,00 zł
szt.
Lampa TMA D16
Lampa TMA D16
6 443,00 zł 5 280,00 zł
szt.
Lampa Viqua Sterilight S8Q-PA
Lampa Viqua Sterilight S8Q-PA
1 899,00 zł 1 690,00 zł
Lampa Viqua Sterilight S2Q-PA
Lampa Viqua Sterilight S2Q-PA
1 199,00 zł 1 019,00 zł
Filtr Cintropur NW 800
Filtr Cintropur NW 800
1 955,00 zł 1 765,00 zł
szt.
Produkt dnia
Filtr Puricom CP-2
Filtr Puricom CP-2
265,00 zł
szt.
Lampa Cintropur 4100
Lampa Cintropur 4100
2 129,00 zł
szt.

Jak wybrać filtr mechaniczny?

9

Standardowe filtry mechaniczne

Powszechnie znane i najczęściej wykorzystywane wkłady mechaniczne to klosze z tworzywa sztucznego, które swoją funkcjonalność zawdzięczają zastosowanemu wkładowi. Do usuwania cząstek stałych przeznaczone są wkłady sznurkowe, siatkowe, piankowe i harmonijkowe. Niektórzy producenci oferują ponadto wkłady mechaniczne wzbogacone o blok węglowy. Filtry mechaniczne charakteryzują się określoną średnicą przyłącza, wybieraną w oparciu o budowę instalacji. Wkłady różnią się od siebie mikronażem i odpowiadają za usuwanie cząstek zróżnicowanej wielkości. Większość filtrów narurowych dostępnych na rynku cechuje standardowa budowa oparta o płaską uszczelkę - np. seria SX włoskiego producenta Atlas Filtri. W urządzeniach tego typu możliwe jest wykorzystanie dowolnego wkładu o tej samej konstrukcji. Inne filtry narurowe - np. Atlas Filtri z serii BX (konstrukcja z podwójną uszczelką) - wymagają dedykowanych wkładów, które nie przekraczają jednak kosztem tradycyjnych produktów z płaską uszczelką, zapewniając przy tym zwiększoną szczelność filtracji i wygodę użytkowania.

Filtry narurowe z wirówką

Niektórzy producenci zrezygnowali z tradycyjnych wkładów filtracyjnych na koszt innych, równie skutecznych rozwiązań. W produktach marki Cintropur do filtracji mechanicznej wykorzystuje się specjalne poliestrowe rękawy filtracyjne, wśród których dostępny jest zróżnicowany mikronaż do wyboru. Dodatkowym aspektem, który znacznie wyróżnia te produkty na tle konkurencji, jest wbudowana wirówka, mająca na celu regularne strącanie zanieczyszczeń mechanicznych w dół klosza przy pomocy siły odśrodkowej. Działanie to znacznie wydłuża żywotność filtra, a zastosowanie przezroczystej obudowy pozwala na samodzielną kontrolę stopnia zanieczyszczeń.

Filtry z systemem płukania wstecznego

Zupełnie rewolucyjną technologią, zwłaszcza dla instalacji o dużych przepływach, okazały się samopłuczące filtry mechaniczne. Przykładem urządzenia tego typu jest Atlas Filtri Hydra, której wydajność i długa żywotność znacznie przekraczają możliwości produktów substytucyjnych. Filtr tego typu nie wymaga dodatkowych inwestycji, bo zainstalowany wkład rewitalizowany jest za pomocą wstecznego strumienia wody. Filtry typu Hydra stosowane są zarówno w gospodarstwach domowych jak i zastosowaniach przemysłowych, a wyposażone mogą być w dodatkowe funkcjonalności, takie jak manometr, automat czasowy do płukania wstecznego lub obrotowe przyłącze. Filtr jest ponadto dostępny w wersji do wody ciepłej.

Kolumny filtracyjne

Coraz częściej w miejsce filtrów mechanicznych wybiera się jednak kolumny filtracyjne, które okazują się znacznie wydajniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem problemów z zanieczyszczeniami stałymi. Koszt zakupu kolumny rzadko przekracza 1000zł, a żywotność tego typu urządzeń to zwykle od kilku do kilkunastu lat. Kolumny sedymentacyjne oczyszczają wodę dokładniej niż narurowe filtry mechaniczne, będąc przy tym urządzeniami niemal bezobsługowymi. W stacjach tego typu nie istnieje konieczność wymiany wkładów, a jedynie regularnego płukania złoża strumieniem bieżącej wody. Dla gospodarstw domowych różnej wielkości dopasowuje się butle o zróżnicowanej pojemności - ceniony filtr Ecoperla Sedimentower dostępny jest w trzech rozmiarach: S, M i L.

Pliki (11)

Komentarze do wpisu (9)

6 maja 2018

No właśnie już miałem pisać, że są lepsze rozwiązania niż małe filterki narurowe, a tu zobaczyłem ostatni akapit. ;) Ja sam używam kolumny kwarcowej i mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że jest to dużo wygodniejsze niż filtr.

6 maja 2018

My mamy filtr narurowy Atlas Filtri Sanic i takie też wkłady do niego stosujemy. Polecono nam to rozwiązanie, bo ma dodatkową ochronę przed bakteriami.

6 maja 2018

Ten filtr z wirówką brzmi jak ciekawe rozwiązanie. Domyślam się, że dzięki temu koszt eksploatacji powinien się obniżyć. Zastanawia mnie czy przy dużym zanieczyszczeniu wody (mechanicznym) taki filtr z wirówką będzie lepszym rozwiązaniem niż standardowy?

22 maja 2018

Dla laika wybór filtra mechanicznego jest sporym wyzwaniem. Ja musiałem trochę nad tym posiedzieć i poczytać zanim dobrałem rozwiązanie adekwatne do swojej sytuacji. Moim zdaniem jest tak dużo rozwiązań na rynku, że naprawdę ciężko się połapać. Tu z wirówką, tu z rękawem filtracyjnym, tu mikronaż… I weź tu człowieku bądź mądry.

14 czerwca 2018

My mieliśmy do wyboru filtr mechaniczny, albo kolumnę filtracyjną. Mamy spory problem z cząstkami stałych zanieczyszczeń. Najpierw założyliśmy zwykły filtr narurowy, ale wymiana wkładu musiała następować co tydzień. Ostatecznie zakupiliśmy Ecoperla Sedimentower. On wymaga jedynie płukania złoża i w naszym przypadku wychodzi o wiele bardziej ekonomicznie.

29 maja 2019

Ja też jestem fanem kolumny filtracyjnej z Ecoperla! Chociaż nie do wszystkich zanieczyszczeń, jeśli ktoś ma niewielkie potrzeby, to zwykły filtr narurowy powinien wystarczyć. Widziałem w paru miejscach i z czystym sumieniem mogę polecić filtr Atlas Filtri Sanic z tą powłoką antybakteryjną. Fajna sprawa.

25 września 2019

Nie potrzebuję większych urządzeń do siebie do domu, ponieważ wodę mam bardzo dobrej jakości. Jednak zabezpieczam się lampą UV i mam zamontowany mały filtr mechaniczny Atlas Filtri - mój ulubiony producent filtrów mechanicznych.

22 kwietnia 2020

ja rowniez stosuje filtry Atlas Filtri i jestem z nich bardzo zadowolony

26 października 2020

Kiedyś stosowałem tylko "marketowe" filtry, potem przy zakupie zmiękczacza wody otrzymalismy równiez ten filtr Atlas i rzeczywiscie widzę róznice pod kątem jakosci tych filtrów marketowy poszedl do śmieci, jak dostałem ten ze zmiękczaczem, plus ta powłoka antybakteryjna brzmi ciekawie

3 listopada 2020

Ja jako wstępne na całą instalację stosuję Cintropur, do tej pory wszystko było z nimi okej, a używam od wielu lat.

Płatności obsługuje
PayU
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl